Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
TÜRKİYE’DEKİ KAHVE KÜLTÜRÜ
14.09.2022

TÜRKİYE’DEKİ KAHVE KÜLTÜRÜ

Kahvenin Türkiye'den önce Arap Yarımadası, Mısır ve Hindistan'a yayıldığını biliyoruz. Kahve, Arapça "kahwa" kelimesinden geliyor. Sözcüğün Habeşistan'da kahvenin üretildiği Kaffa bölgesinden alındığına inanılıyor. Geçmişte, ekmek üzerine sürülerek yenen bir macun oluşturmak için dövülüp toz haline getirildi. Kahvenin Türkiye'ye ilk kez 1555 yılında Hükm ve Şems adlı iki Suriyeli tarafından tanıtıldığı söylenmektedir. Diğer kaynaklarda ise Kanuni Sultan Süleyman döneminde (1520-1566) Habeş valisi Özdemir Paşa tarafından taşındığı belirtilmektedir. Böylece Türkiye’de kahve kültürü bu şekilde başlamıştır.

Tahtakale'de açılan ilk kahvehane halkın olduğu kadar müderris ve kadı gibi eğitimli kişilerin de ilgisini çekmiştir. Ne olduğu tam olarak bilinmeyen bu yeni madde, uyuşturucu olarak kabul edilmekte ve kömürleşen her şeyin İslam'da haram sayılacağı gerekçesiyle din adamları tarafından yasaklanmıştır. Kahve gemilerinin bu dönemde batırıldığı da rivayet edilir. Her şeye rağmen kahvenin popülaritesi ve yaygınlaşması durdurulamaz olmuş ve Sultan III. Murat devrinde (1546-1595) İstanbul'daki kafe sayısı 600'ü geçmiştir. Kafeler, genellikle verandalı, pitoresk yerlerde kale şeklinde inşa edilmiştir. Bunlar arasında eski moda, üstü kapalı bir kafe ve bazen ortada bir havuz var. Burada kahvenin yanı sıra nargile ve barlar da servis ediliyor. Eski kafeler, edebi ve müzikal uğraşlar için kulüp benzeri merkezler haline geldi. Bu yönleriyle Fransız kahvelerinin atası olarak kabul edilirler. Avrupa’da filtre kahve kültürünün gelişmesinin de temellerinin bu şekilde atıldığı düşünülmektedir.

Türk Kahvesi ve Faydaları

Türk kahvesinin sağlığa hiçbir zararı yoktur. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Kafein vücuttan hemen atılır. Bu açıdan Türk kahvesi fincanı ideal boyuttadır. Birden fazla bardak içtiğinizde uyarıcı ve enerji verici işlevi devam edecektir. Sindirim sürecini kolaylaştırır. Bu bakımdan şeker tüketmediğiniz sürece kilo alımını ve mide yanmasını engeller. Zamanında ve yerinde içildiğinde özel bir lezzet olarak bilinir. Hacı Mustafa Han ayrıcalığı ile alacağınız kahve kutusu sayesinde en lezzetli ve taze kahvelere ulaşabilirsiniz.

Türk Kahvesi Çeşitleri

Türk kahvesi farklı yöreler de yer edinmesi ile bazı çeşitlere ayrılmıştır. Menengiç kahvesi ve Dibek kahvesi bunlardan bazılarıdır. Sade Türk kahvesi dışında en popüler kahve çeşitlerinden biri de Damla Sakızlı Türk Kahvesi olarak öne çıkar.

 

Blog Son Eklenenler
VAZGEÇİLMEZ GELENEKSEL LEZZET PİŞMANİYE
Gerçek bir geleneksel lezzet olan pişmaniye   her evde bulunan malzemelerden üretilmektedir. Yüzyıllardır kültürümüzde bulunan ve diğer adıyla   saray helvası   olarak bilinen pişmaniyenin içeriğinde sadece şeker, su, limon, tereyağı ve un bulunmaktadır. Kaynatılan suya şeker eklenerek bir şerbet elde edilmektedir. Pişmaniye için kavrulmuş un, limon suyu eklenmiş şerbet ile birleştirilerek macun kıvamında olmasını sağlıyoruz.
Devamını Oku
29.11.2022
KAHVE SUNUMLARI İÇİN ÖNERİLER
Türk mutfağının en sevilen sıcak içeceklerinden biri olan kahve ile lezzetli atıştırmalıkları beraber tüketebilirsiniz. Kahve sunumları yaparken yanında ikram edebileceğiniz birçok farklı çikolata ve lokum çeşitlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle Türk kahvesi ile beraber bir bardak su ve lokum ikram etmek artık gelenekselleşmiş bir sunum şeklidir.  
Devamını Oku
29.11.2022
DAMAK TADINIZI YANSITAN LEZZET: DRAJE
Her damak tadına hitap eden farklı draje çeşitleri üreten firmamız aracılığıyla siz de damak tadınızı yansıtan lezzetlerde draje çeşitleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle kahve saatlerinizde sevdiklerinize ikramlık olarak nefis tatlar denetebilirsiniz. Kahveli draje, fındık draje, kırmızı şeker kaplı draje, çakıl taşı çikolata draje, çeşitleri ile hem kendinizi hem de sevdiklerinizi şımartın.
Devamını Oku
26.11.2022
NEFİS KAYMAKLI LOKUM ÇEŞİTLERİ
Gerçek bir lezzet şöleni için herkesin mutlaka hayatında en az bir defa   kaymaklı lokum   lezzetini tatması gerekir. Ağzınıza aldınız bu efsane lezzeti daha ilk ısırıkta tüm vücudunuzda hissedeceksiniz. Tadına bakan herkesin büyüleneceği bir lezzet olan   kaymaklı Afyon lokumu   gerçekten dünyaca ünlü olmakta haklı bir lezzettir.
Devamını Oku
25.11.2022
FERAHLATACAK BİR TAT: NANELİ DRAJE ŞEKER
Yemeklerden sonra keyifle tüketebileceğiniz naneli draje çikolata   çeşitleri kesinlikle tercih edebileceğiniz muhteşem bir lezzete sahiptir. Öte yandan Hacı Mustafa Han web mağazasında bulabileceğiniz tüm çikolata ve   draje çeşitleri   ile enfes tatlılar ve pasta süslemeleri de yapma imkanına sahip olacaksınız. Ayrıca yumuşak bir tat tercih ederseniz   badem draje   çeşitlerini de mutlaka kahvelerinizin yanında tüketerek deneyimlemenizi tavsiye ederiz. 
Devamını Oku
24.11.2022
DİBEK KAHVESİ NASIL YAPILIR?
Lezzeti şahane kahve çeşitleri   arasında ilk sırada yer alan   dibek kahvesi   içmelere doyulmayan bir kahvedir. Kendiniz ve sevdikleriniz için şöyle mis kokulu harika bir   Osmanlı dibek kahvesi   yapmak istiyorsanız size nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermek isteriz. Damak tadına bağlı olarak sütlü ya da sade bir şekilde hazırlanabilen   dibek kahvesi çeşitleri   için öncelikle sade tarifini vermek istiyoruz.  
Devamını Oku
22.11.2022
ÇİFTE KAVRULMUŞ LOKUM KEYFİ İÇİN HACI MUSTAFA HAN
Sektöründe önce kalitenin lideri   Hacı Mustafa Han   ürünleri arasında severek tüketilen   çifte kavrulmuş lokum   lezzetini denemeyen kalmasın. Özel üretim   çifte kavrulmuş fıstıklı lokum   çeşitlerimiz dilediğiniz ölçülerde paketlenerek adresinize teslim edilmektedir. Müdavimi olacağınız   lokum çeşitleri   arasında mutlaka denemeniz gereken   Narlı Antep fıstıklı lokum   oldukça uygun fiyatlarla sizlerle.
Devamını Oku
21.11.2022
TADI DAMAKLARDAN SİLİNMEYEN BAKLAVA ÇEŞİTLERİ
Usta ellerden çıkan tadı damaklarınızdan silinmeyen   baklava çeşitleri   firmamız tarafından en taze ve kaliteli haliyle sizlere ulaştırılmaktadır. Müdavimi olacağınız lezzetleri ile   havuç dilim baklava   tatlısı, severek tüketeceğiniz   burma tatlı çeşitleri   ile iddialıyız çünkü ürünlerimizin kalitesine güveniyoruz.
Devamını Oku
17.11.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.