Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

hacimustafahan-kargo-gonderim-1.jpg (40 KB)

Görünüm :
Toplam 2 ürün bulunmaktadır.

KLASİK BİR TÜRK LEZZETİ: PİŞMANİYE

Pişmaniye dendiğinde akla gelen ilk yer Kocaeli olmaktadır. 1600’lü yılların başında İran’dan gelen ve Kocaeli’ye yerleşen ustaların beraberinde getirdiği bu lezzet tarifi, zaman içinde bir Türk tadı olarak tüm dünyaya yayılmıştır. Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan pişmaniye, özellikle yolculukların ardından sevdiklerine alınan hediye olarak dikkat çekmektedir. Karayolu ile yapılan yolculuklarda Kocaeli’ye uğrayanlar, eşsiz pişmaniye çeşitleri ile evlerine dönmektedir.

Pişmaniye Farklı Bir Tat, Eşsiz Bir Lezzettir

Ermeni ustalar tarafından Osmanlı döneminde Anadolu’ya tanıştırılan pişmaniye çeşitleri, zaman içinde Türkiye ile özdeş bir gıda haline gelmiştir. Başlangıçta yalnızca Ermeni ustalar tarafından İran usulü kullanılarak hazırlanan bu eşsiz tarif, daha sonra Türk ustalar tarafından da öğrenilmiş ve asırlar boyu devam ettirilen bir gelenek haline gelmiştir. Pişmaniye çeşitlerine eşsiz tadını veren kullanılan malzemeler ve ustalık süreçleri olmaktadır. Benzer malzemelerden yapılsa da her ustanın ürünü farklı lezzetlerde olmaktadır. Kocaeli, pişmaniye çeşitleri üretiminin merkezi konumundadır.

Osmanlı döneminden beri bu bölgeye has tarif olarak üretilmeye devam eden eşsiz lezzet, tüm dünya ülkelerine gönderilen ve severek tüketilen ender gıdalardan biri haline gelmiştir.
Çikolata kaplı pişmaniye, en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Özellikle çocukların severek tükettiği çikolata kaplı pişmaniye, mevcut üretiminin önemli bir bölümünü kapsamaktadır. Çikolata kaplı pişmaniye çocuklar için ne kadar özelse, susamlı kıtır helva da aynı derecede beğeni kazanmaktadır. Helva çeşitleri arasında ayrı bir yere sahip olan kıtır helva ve susamlı kıtır helva zor anların kurtarıcısı olarak da kabul edilmektedir. Zamansız açlık hissedildiğinde, kan şekeri düştüğündü kıtır helva ya da susamlı kıtır helva ürünlerinden birkaç ısırık dengenin kurulmasına imkan tanımaktadır.

Yolculuk Dönüşlerinin Vazgeçilmez Hediyesidir Pişmaniye

Pişmaniye, en özel hediyelerden biri olarak kabul edilmektedir. Aile fertlerinden ya da arkadaşlardan biri karayolu ile yolculuğa çıktığında, hele bir de yolu Kocaeli’den geçiyorsa beklenti hep hediye pişmaniye olmaktadır. Bu nedenle otogarların en çok ziyaret edilen işyerlerinden biri pişmaniye çeşitleri satan dükkanlar olmaktadır. Molalarda alınan birkaç paket eşsiz lezzet, yolculuk dönüşü dostların ağızlarını tatlandıran hediyeler haline gelmektedir.

Pişmaniye Kalorisi Bakımından Hayli Zengindir, Tüketiminde Dikkat Etmekte Yarar Vardır

Eşsiz bir lezzet olan pişmaniye kalorisi bakımından hayli zengindir. Küçük bir porsiyonda bile yaklaşık 200 gram kalori bulunmaktadır. Bu da özellikle diyet yapanlar için sıkıntılı bir durumdur. Yüksek pişmaniye kalorisi yüksek enerji anlamına gelmektedir. Fiziksel aktiviteleri yeteri kadar olmayan, kilo almaya elverişli bünyeler için fazla tüketilmesi tavsiye edilmeyen bu eşsiz lezzet, benzer sorunlar yaşamayanlar için ise vazgeçilmez bir tattır. Bir kez yemeye başlandığında asla durdurulamayan yeme isteği, pişmaniye çeşitlerine ilgiyi daha da artırmaktadır.

Pişmaniye kalorisi bakımından diyabet hastalıkları bulunanlar için de riskli gıdalar grubunda yer almaktadır. Rafine şeker içeren, yüksek yağ oranına sahip olan pişmaniye kalorisi nedeniyle diyabet hastaları için önerilmemektedir. İçeriği nedeniyle kana hızla karışan ve şeker oranını ciddi oranda artırabilecek olan bu gıda, diyabet hastaları için risk oluşturmaktadır. Ancak, bu durum eşsiz lezzeti az miktarda tatmaya da elbette engel değildir. Her gıda maddesinde olduğu gibi bu üründe de tüketim miktarı ve süresi önemli bir etken olarak kabul edilmektedir. Yeteri miktarda tüketilen hiçbir gıdanın insan sağlığına olumsuz etki yarattığı görülmemektedir. Tüketim miktarının artması, beraberinde sağlık sorunları da getirebilmektedir. Siz de bu eşsiz üründen almak, sevdiklerinizin ağzını tatlandırmak istiyorsanız ziyaret etmeniz gereken yer Hacı Mustafa Han olmalıdır. Hacı Mustafa Han, ilk günden bu yana korunan tarifleri ve hazırlanma yöntemleriyle en eşsiz tatlar üretmeye devam etmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.