Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

hacimustafahan-kargo-gonderim-1.jpg (40 KB)

KAYMAKLI LOKUM TÜRK MUTFAĞININ DÜNYAYA HEDİYESİDİR

Tarihi çok daha eskilere dayansa da Osmanlı mutfağı ile birlikte hak ettiği değere kavuşan lokum, uzunca bir süredir dünyanın ağzını tatlandırmayı sürdürüyor. Özel ve atadan kalma yöntemlerle hazırlanan Afyon lokumu, günümüzde de damak tadına düşkün olanların vazgeçilmesi, hediyelerin en tatlısı olarak görülmeye devam etmektedir. Lokum, Osmanlı mutfağından günümüze uzanan çok özel tatlardan biri olarak kabul edilmektedir. Başlangıçta yalnızca padişah ve yakın çevresinin yiyebildiği bu eşsiz lezzet, zaman içinde halkı da yayılmış, vazgeçilmez bir tat haline gelmiştir.

Osmanlı’dan önce Balkanlara, ardından da Avrupa’ya yayılan lokum çeşitleri, günümüzde dünyanın birçok ülkesinin Türk markası ile severek tükettiği bir ürün haline gelmiştir. Başlangıçta yalnızca bal ve pekmez kullanılarak hazırlanan lokum çeşitleri, zaman içinde şekerin bulunmasıyla ayrı bir öneme kavuşmuştur. Çok daha lezzetli hale gelen, bal ve pekmeze oranla ürüne ayrı bir lezzet katan şeker, asırlık lezzet için de dönüm noktası olmuştur. Şekerin yoğun olarak kullanılmaya başlanmasıyla lokum için seri üretim de gerçekleştirilmeye başlamış, bu sayede daha fazla kişinin ulaşabildiği bir lezzet halini almıştır. Seri üretime geçilmesi sürecinde de geleneksel yöntemler terk edilmemiş, atadan kalma usullerle yeni tatlar üretilmeye devam edilmiştir.

Lokum Çeşitleri Neden Bu Kadar Özel?

Lokum çeşitleri dendiğinde akla gelen ilk il Afyonkarahisar olmaktadır. En kaliteli lokumların üretildiği bu şehir, Afyon lokumu ile ürüne adını da vermiştir. Lokum hazırlamak tam anlamıyla maharet isteyen bir süreçtir. Tatlıyı özel yapan da yüzyıllardır süregelen geleneksel yöntemlerden vazgeçilmemesidir. Lokum çeşitleri sitrik asit, nişasta ve şekerin tam kıvamında buluşması ile ortaya çıkmaktadır. İsteğe göre kaymak ve farklı tatlar vermesi için aromaların da eklendiği yapım süreci şeker ile suyun birlikte kaynatılması ile başlamaktadır. Şeker tamamen eriyene kadar kaynatıldıktan sonra, sitrik asit ve nişasta başka bir kap içinde çözülmeye bırakılmaktadır. Bu aşamada lokum farklı tatlar ile de zenginleştirilebilmektedir. Lokum çeşitleri talebe bağlı olarak farklı aromalar ve tatlar içerebilmektedir. Kaymaklı lokum en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Talebe göre çikolatalı kaymaklı lokum, fıstıklı kaymaklı lokum gibi seçenekler de tüketicinin damak tadına bırakılmaktadır. Her iki süreç de tamamlandıktan sonra harmanlanan karışım yaklaşık 24 saat beklemeye ve soğumaya alınmaktadır. Bu sürenin ardından sert bir zemine alınan Afyon lokumu, şekillendirme ve paketleme sürecinden geçirilmektedir. Ustalar tarafından yüzyıllardır aynı yöntemler kullanılarak şekillendirilen Afyon lokumu, paketlenerek kullanıcısının tüketimine sunulmaktadır. 

Kaymaklı Lokum Sunumu Da Farklılık Göstermektedir

Kaymaklı lokum, hazırlanması kadar sunumu ile de farklılık göstermektedir. Eve gelen misafirlere sunulan en tatlı atıştırmalıklar arasında yer alan fıstıklı kaymaklı lokum, özellikle Türk kahvesi yanına çok yakışmaktadır. Birkaç küçük çikolatalı kaymaklı lokum, Türk kahvesinin ağızda bıraktığı tadın değiştirilmesi adına tüketilmekte ve bu gelenek asırlardır devam etmektedir. Kaymaklı lokum ve diğer çeşitleri en özel hediyeler arasında da yer almaktadır. Bir yolculuk sonrası eve dönüşte mutlaka fıstıklı kaymaklı lokum almak gelenek haline gelmiştir. Hediye özellikle çocuklara götürülecekse bu kez de çikolatalı kaymaklı lokum seçeneği ön plana çıkmaktadır. Çocuklar çikolata ile tatlandırılmış eşsiz ürünü severek tüketmektedirler. Siz de bu eşsiz tat ile ağzınızın tatlanmasını istiyor, sevdiklerinize en güzel hediye seçenekleri arıyorsanız Hacı Mustafa Han lokum çeşitlerini incelemenizde yarar olacaktır. Asırlardır insanların vazgeçilmez tatları arasında yer alan fıstıklı kaymaklı lokum ve diğer seçenekleri Hacı Mustafa Han ürünleri arasında bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.