Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

hacimustafahan-kargo-gonderim-1.jpg (40 KB)

TÜRK MUTFAĞININ EN ÖZEL LEZZETLERİNDEN BİRİ: LOKUM

Lokum, tüm dünya tarafından Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Lezzeti ile eşsiz olan bu tat, insan sağlığına katkıları ile de önemli bir yere sahiptir. Vücudun yapı taşı olarak kabul edilen karbonhidrat içeriği sayesinde enerji deposu olan lokum, lifli yapısı ile de vücuda önemli katkılar sağlamaktadır. Lokum çeşitleri, bir aperatif atıştırmalık ya da lezzetli bir tatlı olmasının yanında çok farklı özelliklere sahip bir gıda olarak tanınmaktadır. Geçmişi çok eskilere dayanan lokum çeşitleri Osmanlı mutfağının eşsiz lezzetleri arasında yer almıştır. 

Tüccarlar tarafından önce balkanlara, ardından da Avrupa’ya tanıtılan lokum, önceleri nişastanın bal ya da pekmez ile tatlandırılması, aromalar ile de farklı tatlar verilmesi yöntemiyle üretiliyordu. Ancak, özellikle şekerin bulunması, bu gıda için bir dönüm noktası anlamına gelmiştir. Bu sayede hem lezzeti daha da artan, hem de üretimi çok daha kolay hale gelen lokum çeşitleri, kısa süre içinde dünyanın tanıdığı bir lezzet haline gelmeyi başarmıştır. Lokum çeşitlerinin dünyaya tanıtımında asıl aslan payı elbette ticaretin gelişmesi ve kolaylaşması gelmektedir. Ülkeler arasında ticaretin artmasıyla dünyadaki hak ettiği yeri hızla almıştır.

Her Damak Tadına Uygun Lokum Üretilmektedir

Lokumlar yıllar boyu geleneksel yöntemlerle az miktarlarda üretilmiş, hızla gelişen teknoloji, bu sektöre de çok hızlı etki etmiştir. Büyük ustaların atadan kalma yöntemleri artık makinalara devredilmiş, lezzeti ile birlikte üretim kapasitesi artan lokumlar daha cazip hale gelmiştir. Bu da doğal olarak lokum fiyatları açısından belirleyici rol oynamaya başlamıştır. Başlangıçta lokum fiyatları herkesin ulaşamayacağı seviyedeyken, seri üretime geçilen lokumlar sayesinde ucuzlamış, her eve girmeye başlamıştır. Unutulmaması gereken bir gerçek de lokum fiyatları gereğinden ucuzsa, almak üzere olunan lokumlar kaliteli değildir. 

Lokum sektöründeki hızlı gelişim, çeşitliliğe de yansımıştır. Artık günümüzde çok farklı aromalarda üretim yapılmakta, her damak tadına uygun ürünler sunulmaktadır. Kaymaklı lokum, bu çeşitlilik arasında ayrı bir üne sahiptir. Kaymağın eşsiz lezzetinin eşlik etmesiyle ortaya mükemmel bir sonuç çıkmış, kaymaklı lokum çeşitlerine karşı mesafeli olanların bile karşı koyamadığı bir tat ortaya çıkmıştır. Bunun yanında fıstık, ceviz gibi kuruyemişler, nar gibi meyveler ve çikolata kullanılarak hazırlanan ürünler de tutkunları tarafından sevilerek tüketilmektedir. Ancak, kaymaklı lokum damak tadına düşkün olanların vazgeçemeyeceği bir lezzettir.

Lokum Yararları Saymakla Bitmeyen Bir Gıdadır

Karışık lokum, yendiği zaman damakta bıraktığı tadın yanı sıra insan sağlığı açısından da son derece önemli bir besindir. Vücudun yapı taşı olarak kabul edilen karbonhidrat grubunda bulunan bu lezzet, tam anlamıyla bir enerji deposudur. Karışık lokum tüketilmesinin ardından çok kısa sürede enerjiye dönüşmesiyle bu alandaki liderliğini hiçbir gıdaya bırakmamaktadır. Tatlı olmasına rağmen yoğun lif içeriği sayesinde diyetlerin bir numaralı gıdası olarak kabul edilen bu eşsiz lezzet, uzun süre tok tutması sayesinde kilo kaybını da hızlandırmaktadır. Yapısı itibariyle sindirim sistemini rahatlatan özellik bulunan bu gıda, hazımsızlığa iyi gelmektedir.

Bu nedenle de özellikle yemeklerden sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 
Bu aşamada kritik bir uyarı yapmakta da yarar olacaktır. Zira şeker oranı yüksek bir besin olan karışık lokum, kandaki şeker oranını yükselteceği için diyabet hastalarının uzak durması gereken bir gıda olarak kabul edilmektedir. Siz de karışık lokum çeşitleri arasında tercih yapmakta zorlanıyor, lokum fiyatları ile ilgili kararsızlığınızı gideremiyorsanız, güvenilir bir marka olan Hacı Mustafa Han doğru adres olacaktır. Hacı Mustafa Han, geleneksel yöntemlerin kullanıldığı kaliteli ve hijyenik kurallara uygun üretimi ile damaklarınızı tatlandırmayı sürdürmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.