Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

hacimustafahan-kargo-gonderim-1.jpg (40 KB)

SEVİLEN GELENEKSEL LEZZETLERDEN: AKİDE ŞEKERİ 

Türk kültüründe hem ortaya çıkış süreci hem de hazırlanışı ile ayrı bir yere sahip olan akide şekeri, yüzyıllardır ağızları tatlandırmayı sürdürüyor. Farklı aromalarda hazırlanan akide şekeri çeşitleri, özellikle naneli türü ile ilgi görmektedir. Son dönemlerde ortaya çıkan farklı tatlar nedeniyle çocukların ilgisini kaybettiği renkli akide şekeri türleri, çok değil 15-20 yıl öncesine kadar revaçta olan lezzetlerden biri olarak kabul edilmekteydi.

Akide Şekeri, Osmanlı İmparatorluğu’nun En Şaşalı Dönemlerinde Ortaya Çıktı

İlk örneğine Osmanlı İmparatorluğu’nun en şaşalı dönemleri olan 16. yüzyılda rastlanan Akide şekeri, yeniçerilerin sarayda kabullerinin ardından padişaha bağlılıklarını sunmaları için tasarlanan bir şekerleme türü olarak çıktığı bilinmektedir. Sıradan bir şekerleme gibi görünse de hazırlanışı büyük uğraş gerektiren akide şekeri çeşitleri, ustaların elinde tam bir lezzet şöleni yaratmaktadır. Renkli akide şekeri ürünlerini benzersiz yapan hazırlanışı ve ortaya konan emek ile sabır olarak kabul edilmektedir. Lezzetin hazırlanması için şeker ve ürüne tat verecek olan aromanın bakır kaplar içinde, yavaş yavaş kaynatılarak karıştırılması gerekmektedir. Uzun süren çabanın ardından kıvamını alan akide şekeri, mermer bir zemin üzerine alınarak, ustaların maharetli ellerine bırakılmaktadır. Kaynatıldığı süreye yakın bir zaman diliminde mermer zemin üzerinde dövülen ve yoğrulan akide şekeri çeşitleri, şeritler haline getirilmektedir. Ağırlıklı olarak naneli akide şekeri türleri üretilen, farklı renklerle şekillendirilen eşsiz lezzet, yine özel makaslar ile aynı ebatlarda kesilerek hazırlık süreci tamamlanmış olmaktadır. Şeritlerin kesilmeden halkalar halinde hazırlanması ile de halka şeker ortaya çıkmaktadır. Naneli akide şekeri çeşitlerine benzer yöntemlerle hazırlanan ancak şekil olarak farklılık gösteren halka şeker de özellikle çocukların ilgi gösterdiği lezzetler arasında yer almaktadır. Halka şeker, çocuklara cazip gelen şekiller üretilmekte, tüketilmesi son derece keyifli tarzlarda tasarlanmaktadır. 

Renkli Akide Şekeri Türleri Nasıl Saklanır?

Hazırlanışı ve sunumu ile çok özel bir lezzet olan renkli akide şekeri, saklaması da titizlik gerektiren bir lezzettir. Genellikle bayramlarda ikramlık olarak tercih edilen bu eşsiz tat, tercihen cam kavanozlarda ve hava almayacak şekilde tutulmalıdır. Bunun yanı sıra renkli akide şekeri çeşitlerinin saklandığı yerin serin ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasına da dikkat etmekte yarar olacaktır. Naneli akide şekeri, bu sayede uzun süre korunabilecek, ilk günkü tazeliğini koruyacaktır.

Akide Şekeri Kalori Değerlerine Dikkat Etmekte Yarar Olacaktır

Akide şekeri kalori bakımından zengin lezzetler arasında gösterilmektedir. Tek başına bir akide şekeri yaklaşık olarak 17 kcal değer vermektedir. Tek başına düşük kabul edilen akide şekeri kalori değeri, çok fazla tüketilebileceği anlamını taşımamalıdır. Her besin ve tatlı da olduğu gibi akide şekeri de kararında tüketilmelidir. Özellikle kilo sorunu yaşayanlar ile diyabet hastaları ve diyabet riski taşıyanlar akide şekeri kalori değerlerine dikkat etmelidir. 100 gramında yaklaşık olarak 235 kcal değeri akide şekeri çeşitleri ile birlikte halka şeker çeşitlerinde de bulunmaktadır. Bu nedenle akide şekeri kalori değerine dikkat etmek, benzer lezzetler için de geçerlidir. Siz de naneli akide şekeri çeşitlerinin eşsiz lezzet aromasını tatmak, geçmişe lezzetli bir yolculuk yapmak istiyorsanız, Hacı Mustafa Han ürünlerini deneyimlemenizde yarar olacaktır. Hacı Mustafa Han, yüzlerce yıllık geçmişi olan geleneksel Türk lezzetlerini ilk günkü özellikleri ile sunmaktadır. Akide ve halka şeker çeşitlerinin sağlıklı ürünleri size mutluluk verecektir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.