Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

hacimustafahan-kargo-gonderim-1.jpg (40 KB)

ŞERBETLİ TATLILAR HAZIRLAMANIN PÜF NOKTALARI

Şerbetli tatlılar, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. Günlük tüketilen ürünler arasında olan bu tür, genellikle dini bayramlarda fazlasıyla tüketilmektedir. Bu kadar yoğun talep gören bu tatlı türünü hazırlamanın bazı püf noktaları bulunmaktadır. Bunun en önemli ayağı ise ürüne tadını ve adını veren şerbetinin hazırlanması sürecidir. Şerbetli tatlılar, bu sektörün önde gelen ürünleri arasında yer almaktadır. Şerbetli tatlı dendiğinde akla gelen ilk lezzet baklava olmaktadır. Farklı çeşitleri hazırlanan ve tüketicisine sunulan bu lezzet için vazgeçilmez unsur şerbetinin tam kıvamında hazırlanmasıdır.

Şerbetli Tatlılar İçin Hazırlanan Şerbet Nasıl Olmalıdır?

Şerbetli tatlılar, özel günlerin ve bayramların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. Özellikle dini bayramlar yaklaştığında neredeyse tüm evlerde ev yapımı baklava hazırlama telaşı başlamaktadır. Güvenilir bir markanın ürünü alınıyorsa sorun olmayacaktır. Ancak, evde hazırlık sürecine girilmişse dikkat edilmesi gereken bazı özellikler olacaktır. Bu tatlı türünün en özeli baklava olarak kabul edilmektedir. Ancak, ev baklavası hazırlamak o kadar da kolay olmamaktadır. Eğer, çok ince yufka açma becerisine sahip bir usta değilseniz, o zaman hazır malzemelerin kullanılması en doğru seçenek olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken ucuz piyasa ürünlerine yönelmemek ve kaliteli malzeme alınması olmaktadır. Bu sürecin püf noktası, şerbetin doğru hazırlanması olmaktadır. Karışım için şeker, su ve limon suyu kullanılmalıdır. Başka bir katkı maddesi eklenmemesi gerekmektedir. Birebir ölçülerde karıştırılan su ve şeker kaynamaya bırakılmalı, tam kıvamına ulaşıncaya kadar da sık sık karıştırılarak kaynatılmalıdır. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra belirli ölçüde limon suyu ilave edilmelidir. 
Ev baklavası için hazırlanan şerbette limon suyu kullanılmasının nedeni, şerbetin kristalize olmasının önüne geçmektir. Aksi halde kristal bir hal alacak olan şerbet, ev baklavası için ideal bir tatlandırıcı olmayacaktır.

Şerbetli Tatlılar İçin Şurup Kıvamı Önemlidir

Genellikle ev yapımı baklava için kullanılan şerbetin kıvamı büyük önem taşımaktadır. Gereğinden koyu olan şerbet ev baklavası katmanları içine işlemeyecek, bu da ürünü yeterince tatlandırmayacaktır. Benzer bin durum yeteri kadar kıvam almayan ve sıvı olan şerbet için de geçerlidir. Bu kez baklava dilimlerinin şekli, fazla sulu olan şerbet nedeniyle bozulacak, ortaya hamur haline gelmiş ve tüketilmesi imkansız olan başarısız bir fıstıklı baklava ya da cevizli baklava çıkmış olacaktır. Bu nedenle şerbetin kıvamının tam olduğundan emin olmak gerekmektedir. Fıstıklı baklava ile hazırlanan şurubun buluşma anı da şerbetli tatlı için büyük önem taşımaktadır. Asla sıcak tatlıya sıcak şurup dökülmemelidir. İkisinden birinin mutlak suretle soğuk olması gerekmektedir.

Cevizli baklava sıcak ise şerbet soğuk olmalı, şerbet sıcak ise de fıstıklı baklava soğuk olmalıdır. Aksi halde şerbetli tatlı yapımı süreci başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Tatlı ile şurup başarılı bir şekilde birleştirildikten sonra şerbetli tatlılar soğumaya bırakılmalıdır. Ardından da dilimler halinde konuklara ikram edilebilir, tatlı sohbetlere eşlik eden eşsiz bir lezzet olarak damaklardaki yerini alabilir. Baklava başta olmak üzere benzer tatlı türlerinin tüketilmesi de özen gerektiren bir süreçtir. Yanlış olan, kuru üst kısımdan başlayarak tüketilmesidir. Oysa ev yapımı baklava için ideal olan, tatlının ters çevrilmesi ve şerbeti bol olan alt kısmın damak ile temasının sağlanmasıdır. Bu sayede şerbetin ve cevizli baklava tadının daha işi bir şekilde hissedilebilecektir. Ev yapımı baklava hazırlama imkanınız yok ve konuklarınıza eşsiz lezzetler sunmak istiyorsanız, Hacı Mustafa Han ürünlerini güvenerek alabilirsiniz. Hacı Mustafa Han, uzun yılların getirdiği tecrübe ve kaliteden ödün vermeyen anlayışı ile müşteri memnuniyetini ön planda tutan hizmetini sürdürmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.