Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Görünüm :
Toplam 25 ürün bulunmaktadır.

LOKUM ÇEŞİTLERİ GELENEKSEL TÜRK MUTFAĞININ VAZGEÇİLMEZİDİR

Geleneksel Türk lezzetleri dendiğinde akla gelen ilk ürünlerden biri şüphesiz ki lokum çeşitleri olmaktadır. Çok farklı tatlarda hazırlanan lokum, günlük atıştırmadan dostlara verilen hediyelere kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.Osmanlı’dan miras kalan lezzetlerden biri olan lokum, geniş çeşitliliği sayesinde her türlü damak tadına hitap edebilen eşsiz bir ürün olarak dikkat çekmektedir. Evlerde özellikle akşam saatlerinde ya da kahvenin yanında tüketilmesi gelenek haline gelen lokum çeşitleri, gelen misafirlere ikram edilen tatlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Lokum Çeşitleri Ve Gelişimi

Lokum çeşitleri, tarihi çok eski tarihlere kadar uzanan önemli lezzetlerden biridir. Bilinen en eski örneklerine Pers İmparatorluğu döneminde rastlansa da geçmişinin daha eski olduğu tahmin edilen lokum, Osmanlı mutfağında da özel bir yere sahipti. Başlangıçta tüm özel ürünlerde olduğu gibi sarayda tüketilen bu eşsiz lezzet, zaman içinde halka da ulaşmış ve sevilerek tüketilmeye başlanmıştır.1700’lü yılların son çeyreğinde seri üretimi başlayan lokum, bu aşamadan sonra Türk lokumu adını da alarak dünyanın diğer ülkelerine yayılmaya başlamıştır. Bu gelişim, çeşitlilik açısından zenginliği de beraberinde getirmiştir. Klasik çeşitler yerini sayısız türe bırakmış, geniş bir tercih seçeneği oluşmuştur. Tat, şekil ve içerik olarak geniş bir yelpazede üretilen bu ürünler ayrı bir sektör olma özelliğini devam ettirmektedir. Günümüzde de ciddi bir tüketicisi bulunan sektör gelişimini hızla sürdürmekte, her gün yeni tatlar ile tanışmamızı sağlamaktadır.İlk etapta bal ve pekmez ile üretilen lokum çeşitleri, zaman içinde içerik olarak da gelişimini sürdürmüştür. Şekerin bulunmasının ardından bal ve pekmez yerini bu farklı tatlandırıcıya bırakmış, lokumlar artık ilk zamanlardakinin aksine tadı ve aroması kontrol edilebilir hale gelmiştir. Şeker ile birlikte seri üretimi de hızlanmıştır.

Lokum Çeşitlerinin Türk Kültüründeki Yeri

Türk kültüründe ikram önemli bir yer tutmakta, ikramların büyük bölümünü de lokum çeşitleri oluşturmaktadır. Eve gelen misafirlere ağızlarının tatlanması için ilk ikram edilen yiyeceklerden biri olan karışık lokum, çok farklı tatlarda hazırlanmaktadır. Kuruyemiş, meyve ya da gül gibi çiçekler kullanılarak hazırlanan bu karışık lokum, evlerde başlayan tatlı sohbetlerin başlangıcı olarak kabul görmektedir.Kaymaklı lokum ve cevizli lokum, en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Özellikle kaymaklı lokum, özel anların en tatlı tanığı olarak kabul edilmektedir. Hediyelerin en gözde seçeneklerinden biri olan kaymaklı lokum, manda kaymağı kullanılarak hazırlanırsa ayrı bir yere sahip olacaktır. Kaymaklı lokum tatmayanların çok şey kaybettiğini söylemekte yarar olacaktır. 

Cevizli lokum ise kuruyemiş kullanılarak hazırlanan ürünlerin başında gelmektedir. Bu özel kuruyemişin besleyici değerinin tatlıyla buluştuğu cevizli lokum, bir kez deneyenin müdavimi olduğu bir lezzettir. Hediye lokum, günümüzde en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Genellikle karışık lokum olarak hazırlanan hediyelik lokumlar, özel anları anlamlandıran ve tatlandıran bir ürün olarak kabul görmektedir. Bir arkadaş ziyareti, ya da yeni açılan işyerine karışık lokum serpiştirilerek hazırlanan bir paketin götürülmesi, anlamlı bir davranış olarak kabul görmektedir. Hediye lokum, ağızları tatlandıran, dosta verilen değeri gösteren bir jest olmaktadır. Lokum Türk kültüründe sevginin ve dosta verilen değerin sembolü olarak anlamlandırılmaktadır. Bu nedenledir ki uzun yıllardan bu yana hediyelerin değişmez ürünleri olarak süregelmektedir. Bu sayede dostlar arasındaki bağlar güçlenmekte, arkadaşa verilen değer gösterilebilmektedir. Küçük bir paket lezzet, en özel anları daha da özel hale getirmektedir. 

Kahvenin En Yakın Dostudur Lokum

Lokum, tıpkı kendisi gibi bir kültür göstergesi olan kahvenin de en yakın arkadaşı olarak kabul edilmektedir. Şekersiz hazırlanan Türk kahvesinin yanında ikram edilen karışık lokum, sert kahvenin tüketilmesinin ardından ağzı tatlandırmak için kullanılmaktadır. Fincan yanına konulan birkaç küçük tat, kahve kültürünü destekleyen önemli bir unsur olarak kabul edilmektedir. Siz de eşsiz hediye lokum çeşitlerinden bir paket hazırlamak istiyorsanız, adresiniz yılların tecrübesi Hacı Mustafa Han ürünleri olacaktır. Hacı Mustafa Han, belgelenmiş kalitesi, eşsiz tatları ve geniş ürün seçenekleriyle özel günlerinizi tatlandırmanıza imkan vermektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.