Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

hacimustafahan-kargo-gonderim-1.jpg (40 KB)

BAKLAVANIN TADINA DOYUM OLMAZ

Baklava, tatlılar arasında çok özel bir yere sahiptir ve adeta tatlıların sultanı olarak kabul edilmektedir. Bu özel lezzeti bu kadar eşsiz kılan ise hazırlanmasındaki maharet ve zengin içeriği olmaktadır. Tabi bu, gerçek baklava için kullanılabilecek bir özelliktir. Ucuz piyasa ürünleri için benzer şeyler söylemek pek de mümkün olmayacaktır. Baklava, günümüzde Gaziantep mutfağının, geçmişte Osmanlı’nın damak tatlarına kattığı en önemli lezzetlerden biri olarak kabul edilmektedir. Geçmişi, tarihi ve ilk kimler tarafından yapıldığına yönelik uluslararası arenada yıllardır süre gelen tartışmalar yaşansa da, fıstıklı baklava tam anlamıyla bir Türk lezzeti olarak kabul edilmelidir.

Gerçek Bir Baklava Nasıl Olmalıdır?

Tatlı ve doğal olarak baklava sektöründe ciddi anlamda bir rekabet söz konusudur. Ancak, gerçek Gaziantep baklavası ile hiçbir ürünün rekabet edebilmesi mümkün değildir. Yalnızca taklit ürünler olarak piyasadaki yerlerini almakta, kalitesinden çok fiyatıyla ilgilenen alıcılara hitap etmektedir. Gerçek baklava, uzun yıllardan beri süre gelen yöntemler kullanılarak üretilen özel bir tatlıdır. En önemli özelliklerinden biri de kullanılan yufkanın inceliği ve kırk kat oluşudur. Her katın arasına titizlikle yerleştirilen Antep fıstığı ya da ceviz ne kadar çoksa, ürünün lezzeti ve kalitesi o kadar yüksek olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle en fazla tercih edilen çeşitlerinden biri fıstıklı baklava olmaktadır. Cevizli baklava da birçok tüketici tarafından beğenerek tüketilen türlerinden biridir. Fıstıklı sarma ise kullanılan malzemenin yoğunluğu bakımından dikkat çeken bir üründür. Fıstıklı baklava başta olmak üzere bu gıda için kalite göstergelerinden biri de şüphesiz ki şerbetidir. Baklavaya lezzetini veren yufka, kuruyemiş ve şerbetin eşsiz birleşimidir.

Baklava Yapımı Titizlik Ve Ustalık Gerektiren Bir Süreçtir

Baklava için lezzet yolculuğu yufkanın açılması süreciyle başlamaktadır. Yufka o kadar incedir ki, havaya kaldırıldığında karşısı net olarak görülebilmektedir. Bu yufkayı açmak da her ustanın harcı değildir. Özel maharet gerektiren yufka açım işlemi tamamlandıktan sonra baklava için birleştirme süreci başlamaktadır. Özel olarak yapılan fıstıklı baklava tepsisine ince yufkalar ve kaliteli iç malzemesi yavaş yavaş yerleştirilmektedir. Bir sıra yufkanın üzerine iç olarak fıstık serpiştirilmekte, ardından bir kat daha yufka serilmektedir. Bu süreç, kırk kat tamamlanıncaya kadar devam etmektedir. Ardından, fırınlama işlemine geçilmektedir. Bu aşamada baklavanın pişme kıvamının iyi ayarlanması kalitesini ortaya koyan süreç olarak kabul edilmektedir. Altın sarısı renk alıncaya kadar pişirilen fıstıklı ya da cevizli baklava artık son aşama için hazırdır. Bu aşama, hazırlanan malzemenin şerbet ile buluşturulmasıdır. Tamamen doğal şeker kullanılarak hazırlanan şerbet kırk kat olarak hazırlanan tepsiye yavaş yavaş dökülür ve yufkaların bu şerbeti emmesi beklenir. Bir süre bekletildikten sonra tüketilmesi için hazır hale gelmiş demektir.

Bu üründe kullanılan şerbette aranan en önemli özellik ise mideyi yormaması olmaktadır.
Fıstıklı sarma, tatlı kültürü arasında her zaman ayrı bir yere sahip olmuştur. Fıstıklı sarma fiyat olarak çok yüksek bulunsa da bir kez lezzetini alan fıstıklı sarma çeşidinden vazgeçmemektedir. Ev yapımı baklava da özellikle Anadolu’da tercih edilen türlerindendir. Buradaki birincil amaç, özellikle dar gelirli kesim tarafından çok pahalı bulunan özel ürünler olmasa da, bu lezzete yakın bir tat alabilmektir. Genellikle dini bayramlar öncesinde evlerde hazırlanan ev baklavası için birleştirilmiş yufka ve iç harcından oluşan hazır ürünler satılmaktadır. Fiyatları uygun olan bu ürünler, evde hazırlanan şerbet ile birleştirilerek ev yapımı baklava olarak misafirlere ikram edilmektedir. Ancak, unutulmaması gereken bir gerçek vardır ki o da baklavanın lezzetini tam olarak vermemesidir. Ev baklavası, ne kadar ustaca hazırlanırsa hazırlansın, gerçek ürünün lezzetine yaklaşamamaktadır. Siz de eşsiz Türk lezzeti olan baklava çeşitlerine güvenli bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, adresiniz Hacı Mustafa Han olmalıdır. Geleneksel yöntemlerden ödün vermeyen Hacı Mustafa Han, alanında uzman ustalar tarafından hazırlanan ürünleri tüketicisine sunmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.