Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

hacimustafahan-kargo-gonderim-1.jpg (40 KB)

ASIRLARDIR VAZGEÇİLMEYEN LEZZET: TÜRK KAHVESİ

Türk kahvesi, Yemen’den getirildiği 1500’lü yılların başından bu yana Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçası olma özelliğini koruyarak günümüze kadar uzanan eşsiz bir lezzettir. Üretiminin yapılmadığı halde bir ürüne adını veren ender uluslardan biri olan Türkiye, Türk kahvesi kültürünü korumayı başarmış, tıpkı Osmanlı döneminde olduğu gibi, Cumhuriyet sonrasında da yerini korumayı başarmıştır. 1500’lü yılların başında Yemen’den getirilen, başlangıçta cezve ve güğüm içinde pişirilen Türk kahvesi, Osmanlı saray bürokratları tarafından tüketilmeye başlamış, ardından da halk tarafından bir keyif içeceği olarak kabul görmüştür. Halkın sosyalleşme aracı olarak kabul gören taze çekilmiş Türk kahvesi, sohbetlerin vazgeçilmez eşlikçisi olmuş, zaman içinde yeni sektörlerin oluşmasına imkan tanımıştır.

Türk Kahvesi Yeni Bir Kültür Yaratmıştır

Pişirme tarzı nedeniyle Türk kahvesi olarak adlandırılan bu eşsiz tat, beraberinde yeni bir kültürün de oluşmasına imkan tanımıştır. Yalnızca taze çekilmiş Türk kahvesi satılan yerler olan kahvehaneler açılmış, halkın birbirleriyle kaynaştıkları, sohbetler edebildikleri mekanlar haline gelmiştir. Bir fincanı için kırk yıl hatır konan bu eşsiz lezzet, zaman içinde lezzet olarak çeşitlendirilmiş, her damak tadına ayrı içecek haline gelmiştir. Klasik kahveden sonra en fazla tercih edilen ürünler damla sakızlı Türk kahvesi ve menengiç kahvesi olarak dikkat çekmektedir. Her ikisi de kendine özgü lezzetleri olan kahve çeşitleri, klasik kahveyi sert bulanlar için hazırlanmış, yıllarca denendikten sonra bu kültür arasında kendisine yer bulmuş türler olmuştur. Aromalı türler arasında menengiç kahvesi en çok rağbet gören ürünlerdendir. Kendine has tadı ve damakta bıraktığı his nedeniyle kahve çeşitleri arasında menengiç kahvesi ayrı bir yer tutmaktadır. Menengiç kahvesi gibi damla sakızlı Türk kahvesi de tercih edilen çeşitler arasında yer almaktadır.

Dibek kahvesi hem içeriği, hem hazırlanışı, hem de sunumu ile farklı bir lezzet olarak kültürümüzdeki yerini korumaktadır. Bir Osmanlı mirası olarak kabul edilen dibek kahvesi, öğütülmüş kahve çekirdeğinin tarçın, çikolata, krema ve salep ile karıştırılması ile elde edilmektedir. Dibek kahvesi, karışım ve dövülme işleminin dibekte yapılması nedeniyle bu ismi almıştır. Her damak tadına uygun olmayan dibek kahvesi, tutkunları tarafından ise vazgeçilmez olarak tanımlanmaktadır. Dibek kahvesi tatmamış olanlar, ne kaçırdıklarının farkında değildir.

Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Taze çekilmiş Türk kahvesi, tıpkı lezzeti gibi pişirme tekniği ile de özeldir. Son dönemlerde makine aracılığı ile kahve pişirme yaygınlaşsa da ideal olan bakır cezve kullanılarak hazırlanmasıdır. Bu, taze çekilmiş Türk kahvesi için ayrı bir lezzet anlamına gelmektedir. Bakır cezve kullanılarak hazırlanan kahve için ikinci önemli özellik ise soğuk su kullanılmasıdır. Sıcak su ile pişirilen kahve istenen lezzeti sağlamamaktadır. Tavsiye edilen kahvenin şeker kullanılmadan sade olarak hazırlanması ve tüketilmesidir.

Türk Kahvesinin Yararları Ve Zararları Var Mıdır?

Türk kültürünün önemli bir halkası haline gelen, ülkeyi ziyaret eden yabancıların da büyük keyif alarak içtiği Türk kahvesi çeşitleri hakkında yıllardır yarar ve zarar tartışmaları yapılmaktadır. Tartışmasız olan bir gerçek vardır ki, tüm ürünlerde olduğu gibi kararında tüketmek Türk kahvesi çeşitleri için de önemli bir kuraldır. Bu üründe, diğer kahve türlerine oranla kafein miktarı çok daha azdır. Bu da sağlık açısından önemli bir artı değer olarak kabul edilmektedir. Kafein fazla miktarda alındığında vücutta bazı olumsuzluklar ortaya çıkarabilmektedir. Türk kahvesi çeşitleri için tavsiye edilen miktar günde iki fincandır. Daha fazla tüketilmesi durumunda bazı bünyelerde küçük de olsa sıkıntılar ortaya çıkarabilmektedir. Ancak, taze çekilmiş Türk kahvesi yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Yeterli miktarda tüketildiğinde enerji veren bu ürün, zihinsel aktivitelerin artmasına, daha uzun süre uyanık kalınmasına imkan tanımaktadır. İçerdiği antioksidan sayesinde kalp damarları üzerinde olumlu etkiler bıraktığına inanılan kahvenin, depresyona karşı da etkili bir silah olduğu kabul edilmektedir.

Türk kahvesi çeşitleri fazla miktarda tüketildiğinde bazı olumsuzlukları da beraberinde getirebilecektir. Özellikle gece geç saatlerde içilen kahve uyku sorunu yaratabilmektedir. Bu da beraberinde diğer problemleri getirebilecektir. Tansiyon hastaları ve kemik erimesi şikayeti yaşayanların kahveden uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Aksi halde, hastalıkların seyrinin daha da ağırlaştığı bilimsel olarak kanıtlanmış gerçeklerdendir. Unutulmaması gereken bir şey varsa, o da kararında tüketilmesi olacaktır. Siz de işsiz kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız, Hacı Mustafa Han ürünlerini tercih etmenizde yarar olacaktır. Hacı Mustafa Han, uzun yıllardan bu yana kaliteli ürünleri ile kahve sohbetlerinize renk katmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.