Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

hacimustafahan-kargo-gonderim-1.jpg (40 KB)

SOSYALLEŞMENİN EN ÖNEMLİ UNSURU: TÜRK KAHVESİ

Türk kahvesi, Türk kültürünün önemli halkalarından biri olarak asırlardır süre gelen bir gelenek haline gelmiştir. Hazırlanma tarzı bakımından diğer kahve türlerinden farklılık gösteren bu lezzet, yalnızca bu yöntem sayesinde tüm dünyada ün kazanmış ender ürünlerden biridir. Türkiye, kahve üretiminin yapılmadığı bir ülke olmasına rağmen bu alanda marka yaratmış tek ülke olarak kabul görmektedir. Asırlardır sosyalleşmenin en önemli unsuru olarak kabul edilen Türk kahvesi, sohbetlerin ana kaynağı olma özelliğini sürdürmektedir. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır atasözü ile dostluklar arasındaki bağ en iyi şekilde özetlenmektedir. Ev ziyaretlerinin, arkadaş buluşmalarının vazgeçilmezi olan Türk kahvesi, en özel merasimlerden biri olan kız isteme törenlerinde de her zaman başrolü oynamaktadır. Gelin adayının kahve pişirmesi ve damat adayı ile müstakbel yeni akrabalarına sunması, vazgeçilmez bir gelenek olarak asırlardır devam etmektedir. Kahve türleri arasında Türk kahvesi ayrı bir yere sahiptir. Kavrulması, çekilmesi ve pişirme tekniği, Türk kahvesini diğerlerinden ayıran üç önemli aşama olarak kabul edilmektedir. Bu özel kahve türüne eşsiz lezzetini de kazandıran bu üç süreç olmaktadır.

Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Kahve çekirdeği Türkiye’de üretilmemektedir, bu nedenle de taze çekilmiş Türk kahvesi için gerekli olan kahve çekirdeği tropikal iklime sahip ülkelerden ithal edilmektedir. Öncelikle kahve çekirdeği kavurma aşamasına alınmaktadır. Fırın içinde belirli bir ısıda ve belirli bir sürede sürekli karıştırılarak kavrulan kahve çekirdeği, kıvamını aldıktan sonra soğumaya bırakılmaktadır. Taze çekilmiş Türk kahvesi için önemli adımlardan biri de çekilmesi, yani öğütülmesi sürecidir. Kavrulan kahve çekirdeği, taze çekilmiş Türk kahvesi için ideal incelik olan küçük parçalara ayrılıncaya kadar öğütülerek, pişirmeye hazır hale getirilmektedir.

Bu aşamadan sonra kahvenin yapım aşaması gelmektedir. Bu süreç, son halkanın yani pişirme yönteminin özelliği ile tamamlanmaktadır. Tüm kahve çeşitleri arasında bu yöntemle çekilen ürün, en ince çekilmiş kahve türü olması bakımından da lider konumdadır.
Türk kahvesi çeşitleri için kritik süreç pişirme aşamasıdır. Taze çekilmiş Türk kahvesi, bakır bir cezve içine alınarak, soğuk su ilavesi ile açık ateşte pişirilmektedir. Bu yöntem, açık ateş yerine ısıtılmış kum kullanılarak da gerçekleştirilebilmektedir. Bu pişirme yöntemi, diğer kahve türlerinden ayrılmasını sağlayan en özel süreçtir. İdeal Türk kahvesi çeşitleri şeker kullanılmadan, soğuk su ile hazırlanandır. Diğer kahvelerde filtre edilmesi gerekirken, fincan içinde telvesi dibine çöken Türk kahvesinde bu yöntemin kullanılmasına gerek yoktur. Filtre edilmemesine rağmen telvesi içilmediği için alınan kafein miktarı da gereksiz yere artmamaktadır.

Türk Kahvesi Farklı Tatlarda Da Sunulmaktadır

Türk kahvesi çeşitleri için en ideal olan klasik kahvenin tatlandırılmadan, ya da katkılar kullanılarak tadı değiştirilmeden tüketilendir. Ancak, herkesin damak zevki aynı olmamaktadır. Bazı kişiler, kahvenin sert tadından keyif almayabilir. Bu aşamada da özel katkılar ile tatlandırılan çeşitler devreye girmektedir. Menengiç kahvesi, klasik kahveden sonra en çok tercih edilen çeşit olarak dikkat çekmektedir. Menengiç kahvesi, tadını menengiç, sertliğini kahveden almaktadır. Bu tat, kahvenin sertliğini azaltmakta, daha kolay bir içim imkanı sunmaktadır. Menengiç kahvesi, tutkunlarının vazgeçemediği bir tat olarak kabul edilmektedir. Damla sakızlı Türk kahvesi, bu tatlar arasında özel bir yere sahip olan türlerden biridir. Damla sakızlı Türk kahvesi, kendine has tadı ile tıpkı menengiç kahvesi tercih edenler gibi farklı tatlar arayanlara hitap etmektedir.

Damla sakızlı Türk kahvesi, kahve ile damla sakızının uyumlu bir şekilde birleşimi ile ortaya çıkmıştır. Dibek kahvesi ise kahve çeşitleri arasında ayrı bir yere sahiptir. Osmanlı’dan miras olarak günümüze kadar aktarılan dibek kahvesi, hem hazırlanışı, hem de içeriği açısından farklıdır. Özel karışımların kahve ile birleşimi ile oluşan dibek kahvesi, damakta ayrı bir tat bırakmaktadır. Dibek kahvesi, dibek denilen bir malzeme içinde özenle karıştırıldıktan sonra pişirilmekte ve sunulmaktadır. Siz de taze çekilmiş Türk kahvesi almak istiyorsanız, tercihiniz Hacı Mustafa Han olmalıdır. Hacı Mustafa Han, yüzyıllardır süre gelen yöntemleri kullanarak hazırladığı ürünlerde kalite ve uygun fiyat ilişkisini mükemmel bir şekilde kurarak, tüketiciye hizmet vermektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.